Mapa strony

WYDZIAŁ MATEMATYKI

INFORMATYKI I EKONOMETRII

Wizyta uczniów z SP nr 2 z Nowogrodu Bobrzańskiego na UZ

W środę 8 stycznia 2020 roku na Wydziale Matematyki Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego gościliśmy grupę 48 uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowogrodzie Bobrzańskim wraz z ich nauczycielami Darią Mazur, Bożeną Kowalską, Elżbietą Egiert, Maciejem Bajon.

Uczniowie klas 6, 7 i 8 z Nowogrodu Bobrańskiego odwiedzili Uniwersytet Zielonogórski w ramach realizacji projektu matematycznego "Mistrz rachunków" realizowanym przez ich szkołę.

Studentki Weronika Steciąg, Weronika Konieczna, Aleksandra Kowalewicz z Koła Naukowego Laboratorium „Matematyczne” Paradoks pod kierunkiem dr Krystyny Białek opiekuna koła, przygotowały i przeprowadziły specjalnie dla nich przygotowane zajęcia pt. „Cudowny Świat fraktali”, których celem było pokazanie, że matematyka trudna, wymagająca bywa też piękna i wszechobecna w życiu każdego człowieka.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się że fraktale - figury samopodobne pojawiły się w matematyce dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku, a za ojca geometrii fraktalnej uważa się Benoita B. Mandelbrota - francuskiego informatyka i matematyka, który urodził się w 1942 roku w Warszawie.

Uczestnicy warsztatów wykazali duże zainteresowanie w poznaniu fraktali i ich zastosowań. Zapoznali się miedzy innymi z matematycznymi fraktalami takimi jak np. zbiorem Mandelbrota, dywanem Sierpińskiego, trójkątem Sierpińskiego i kostką Mengera, które zachwycają i intrygują swoim kształtem. Fraktale wzbudziły i wzbudzają zainteresowanie wśród matematyków, informatyków, artystów i  grafików. Wykorzystuje się je przy kompresji danych, uzyskania efektów specjalnych w filmach, w telefonii komórkowej oraz do opisywania i  modelowania obiektów przyrodniczych, są one obecne w otaczającym nas świecie.

Charakter zbioru fraktalnego mają chmury, fale morskie, błyskawice, korony drzew, liście paproci, brokuł, także płatki śniegu i  naczynia krwionośne.

Podczas warsztatów, uczniowie mieli również okazję sprawdzić swoją wiedzę w mini konkursie, którego celem było popularyzacja matematyki na tle historii jak i wydarzeń na UZ związanych z Polskim Towarzystwem Matematycznym.

Jesteśmy przekonani, że udało nam się zainteresować uczestników warsztatów matematyką, jej pięknem i użytecznością w życiu codziennym.

Fotorelacja z warsztatów na stronie www koła:  https://www.facebook.com/pg/Laboratorium-Matematyczne-Paradoks-486025124828774/posts/?ref=page_internal oraz  http://www.pgnb.szkolnastrona.pl/art,1543,warsztaty-matematyczne-na-uniwersytecie-zielonogorskim .

Krystyna Białek opiekun koła LMP