Mapa strony

WYDZIAŁ MATEMATYKI

INFORMATYKI I EKONOMETRII

Koło LMP z wizytą w LO w Nowej Soli (Akcja Mobilny UZet)

W dniu 11 grudnia 2019 studenci Koła Naukowego Laboratorium „Matematyczne” Paradoks Patryk Wolniewicz oraz Kornel Żuber wraz z dr Krystyną Białek odwiedzili Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli w ramach akcji mobilny UZet.

Licealiści mieli okazję wysłuchać prezentacji na temat Web Scrapingu z wykorzystaniem języka Python i HTML.

Temat jak najbardziej aktualny i istotny, szczególnie dla młodego pokolenia. Zaprezentowane zostały metody efektywnego i automatycznego zbierania danych, które to dane mogą zostać później analizowane i wykorzystywane w różny sposób.

Zastosowanie wiedzy zdobytej dzięki analizie takich danych jest ogromne, z kolei brak odpowiedniej wiedzy może skutkować podatnością na manipulacje.

Warsztaty miały na celu uświadomienie, jak ważne są dane w dzisiejszym świecie, świecie opartym na informacji.

Aparaty do zbierania danych otaczają nas zewsząd i często nie jesteśmy świadomi, jak wiele danych udostępniamy publicznie oraz jak cenne są informacje, które na podstawie tych danych można uzyskać.

Uczniowie byli zaskoczeni tym, że na podstawie krótkiej ankiety na temat ulubionego jedzenia można stworzyć model potencjalnego popytu na konkretne typy potraw w danym regionie.

Mamy nadzieję, iż uświadomiliśmy uczniom rangę danych w dzisiejszym świecie oraz zachęciliśmy do głębszego zapoznania się z danym tematem na własną rękę.

Jesteśmy przekonani, że udało nam się zainteresować uczestników warsztatów matematyką, jej zastosowaniem w życiu codziennym oraz zachęcić ich do podjęcia studiów na WMIiE UZ

Fotorelacja z warsztatów na stronie www koła: http://www.lmp.wmie.uz.zgora.pl/?p=1151

Kornel Żuber, prezes koła LMP na WMIiE UZ