Tweet
Mapa strony

WYDZIAŁ MATEMATYKI

INFORMATYKI I EKONOMETRII

Matematyka na WMIiE UZ w ścisłej czołówce rankingu Perspektyw

W XVII edycji najpopularniejszego rankingu uczelni i kierunków studiów prowadzonego przez Perspektywy, w roku 2016 Matematyka na UZ awansowała na 7 miejsce wśród 36 uczelni - z 16 miejsca w roku 2015 (zobacz ranking). Warto zauważyć, że Matematyka na UZ znajduje się na 1 miejscu w kraju pod względem liczby cytowań przypadających na publikacje pracowników naukowych, na 2 miejscu według kryterium dostępności wysokokwalifikowanych kadr dla studentów i na 4 miejscu według kryterium liczby patentów i praw ochronnych. Jest to też najwyższa pozycja kierunku studiów prowadzonego na UZ (zobacz profil UZ).

Awans naszej Matematyki wynika przede wszystkim z rozsądnej zmiany metodologii przez Kapitułę Rankingu, której przewodniczy prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk i Minister Nauki i Informatyzacji. Zwiększono do dziesięciu liczbę merytorycznych, mierzalnych kryteriów dotyczących wydziału i zmniejszono nieco wagę dwóch kryteriów ankietowo-uznaniowych, odnoszących się do całej uczelni, tzn. „oceny przez kadrę akademicką” oraz „preferencji pracodawców”. A jeśli całkiem pominąć te dwa kryteria uznaniowe, to Matematyka na UZ plasuje się na 3 miejscu, zaraz za Matematyką na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim! W tym wypadku pierwsza dziesiątka kierunków studiów Matematyka wygląda tak:

1

2

Uniwersytet Jagielloński

100,00

2

1

Uniwersytet Warszawski

94,19

3

7

Uniwersytet Zielonogórski

85,76

4

4

Uniwersytet Wrocławski

80,63

5

5

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

75,27

6

3

Politechnika Warszawska

74,90

7

6

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

73,17

8

8

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

72,77

9

9

Politechnika Łódzka

65,94

10

15

Politechnika Częstochowska

62,20

Niech wyniki nowego rankingu Perspektyw będą przede wszystkim cenną wskazówką dla tegorocznych i przyszłych maturzystów, a także ich nauczycieli - nasz Wydział oferuje na wszystkich kierunkach studia na najwyższym krajowym poziomie!